Lora (43 de ani) a vorbit cu lacrimi în ochi despre una dintre cele mai greu de dus frici: teama că persoana iubită pleacă și nu se mai întoarce. Pentru multe femei, genul acesta de mărturisire lovește direct într-un loc cunoscut, mai ales când pierderea unui părinte lasă urme care se văd ani la rând în relații, în anxietate și chiar în felul în care încerci să fii „bună pentru toată lumea”.

În 2020, artista și-a pierdut mama, după lupta acesteia cu cancerul. Numai că frica nu a început atunci. Lora a povestit că a trăit cu ea „toată viața”, încă din perioada în care, după moartea tatălui ei, mama și-a dus copiii la țară, la bunici, ca să poată susține examenele pentru a deveni farmacistă. Așteptarea aceea a rămas cu ea până la 43 de ani și se activează și acum în relațiile apropiate.

Un mesaj fără răspuns poate duce, pentru ea, la atac de panică

În emisiunea „Furnicuțele”, Lora a descris foarte clar ce i se întâmplă când nesiguranța se aprinde. Nu a vorbit vag despre „stări proaste”, ci despre un mecanism concret pe care multe femei îl recunosc: cineva drag nu răspunde, mintea fuge imediat spre abandon, iar corpul intră în alertă.

„Mereu, toată viața mea, eu am așteptat-o pe mama. Îmi era frică să nu mă lase. Am așa o teamă de abandon. Și mi-am dat seama că și la vârsta asta, încă se simte. Dacă o persoană pe care o iubesc nu-mi mai răspunde, am o criză de anxietate și se duce spre atac de panică.”

Dacă ai trecut prin pierdere sau ai crescut cu frica de a nu fi lăsată în urmă, partea cea mai utilă din mărturisirea ei e tocmai asta: pune nume pe ceva ce multe dintre noi minimizăm. Nu e „doar sensibilitate”, nu e „exagerare”, ci un tipar emoțional care poate apăsa foarte tare pe relațiile de acum.

Durerea nu se vede mereu, dar se simte în nevoia de a nu dezamăgi

Lora a legat frica de abandon și de o altă povară: nevoia de a fi constant „pariul câștigător” pentru ceilalți. Asta înseamnă, în viața reală, să tragi de tine mai mult decât poți, să fii îngăduitoare cu toți și să te prăbușești tocmai când nu mai ai unde să duci oboseala.

Potrivit Libertatea, artista a spus că epuizarea ei nu a venit doar din muncă, ci și din presiunea de a nu dezamăgi. Iar aici multe femei se vor recunoaște imediat: când ai fost copilul care a înțeles, care a așteptat, care nu a vrut să încurce, ajungi uneori adultul care nu mai știe să ceară ajutor la timp.

„Am rămas așa cu chestia asta, să nu dezamăgesc, să fiu pariu câștigător pentru oameni și e foarte obositor. Eu când mi-am dat seama că am obosit sau că nervii mei sunt la pământ (…) Oamenii nu sunt îngăduitori cu mine cum am fost eu cu ei (…) Și atunci te simți singur, pentru că nu pot să o sun pe mama”.

Fraza de la final spune, de fapt, totul. Uneori nu lipsa unui sfat doare cel mai tare, ci imposibilitatea acelui telefon pe care l-ai fi dat instinctiv mamei tale.

A transformat legătura cu mama ei într-o afacere de beauty

Și există și o parte care vorbește despre reziliență, fără să cosmetizeze suferința. În prezent, Lora are o afacere de succes în domeniul beauty și produce creme după formulele mamei sale. E un detaliu care schimbă puțin perspectiva: durerea nu a dispărut, dar a fost dusă într-un loc concret, viu, util, aproape de ceea ce a însemnat mama ei.

Pentru cititoarea care trece prin doliu sau prin anxietate, aici e poate cel mai practic reper: nu toate rănile se „închid”, dar unele pot fi transformate într-un ritual, într-un proiect, într-un lucru care te ține aproape de omul pierdut. Uneori e o afacere. Alteori e o rețetă, un obiect, un obicei de duminică, o cremă păstrată pe raft (da, și asta poate conta enorm).

Ce se știe și ce nu se știe încă despre felul în care gestionează aceste stări

Din informațiile publicate până acum, Lora a explicat limpede cum se manifestă anxietatea ei și de unde vine, dar nu a spus dacă a cerut ajutor specializat și nici ce face concret când apare atacul de panică. Nu a oferit, până acum, nici sfaturi directe pentru femeile care trec prin experiențe asemănătoare.

Dar mărturisirea ei face deja un lucru important: scoate rușinea din ecuație. Dacă și tu observi că un mesaj fără răspuns, o întârziere sau distanța cuiva drag îți aprind instant frica, merită măcar să iei în serios legătura dintre pierderea trăită și reacțiile de acum. Nu ca să te judeci, ci ca să înțelegi ce ți se întâmplă.

Lora a vorbit despre moartea mamei sale din 2020, despre frica veche de a fi lăsată și despre faptul că această teamă îi poate duce anxietatea până la atac de panică, într-o apariție la emisiunea „Furnicuțele”.